wtorek, 17 maja 2011

Przywrotnik pospolity( Alchemilla vulgaris)

Maria Treben - niemiecka zielarka pisze w swojej książce pt."Apteka Pana Boga", że przywrotnik w tradycji ludowej był nazywany płaszczem Matki Boskiej i najlepszym przyjacielem kobiet. Św. Hildegarda natomiast, nie poświęca mu miejsca w swoich zapiskach.
 U germanów ziele to było poświęcone bogini o imieniu Frigga i już wtedy używano go w dolegliwościach kobiecych. Wraz z nastaniem chrześcijaństwa przywrotnik stał się zielem Panny Marii.
W dawnych wiekach przypisywano mu nadzwyczajne właściwości. Alchemicy zbierali znajdującą sie na jego liściach rosę, wierząc silnie, iż przyniesie ona im rozwiązanie problemu kamienia filozoficznego.
W medycynie ludowej napar z przywrotnika stosowano przy przekwitaniu i bolesnych miesiączkach
  Przywrotnik rośnie pospolicie w miejscach wilgotnych, na brzegach lasów, przy drogach, na łąkach. Ma żółtozielone kwiatki, które mozna oglądać od maja do wrzesnia. W okresie kwitnienia zbiera się całe ziele.
  Roślina przynosi ulgę w zaburzeniach miesiączkowych, upławach,chorobach podbrzusza i dolegliwościach okresu przekwitania.Wzmacnia serce, stosować go można przy ropiejących ranach i wrzodach. Cytując Marię Treben , przywrotnik usuwa osłabienie kończyn i pomaga przy niedokrwistości.
 Stosuje się go przy skłonności do poronień. Kobiety powinny pić herbatkę z przywrotnika od trzeciego miesiąca ciąży. Jest to środek uniwersalny przy wszystkich schorzeniach kobiecych.
 Według ludowej tradycji przywrotnik świetnie działa na przepuklinę. Należy go wtedy gotować 3-4 minuty i pić.
 Szwajcarski ksiądz Kunnzle podkresla: " Dwie trzecie operacji kobiecych byłoby zbędnych w wypadku wcześniejszego i dłuższego stosowania tego ziela, ponieważ leczy ono wszystkie stany zapalne podbrzusza."
Stosowany zewnętrznie leczy rany, ukłucia, nacięcia. Także dzieci o słabych mięśniach wzmocnią sie znacznie przy systematycznym piciu tej herbatki.
  W połączeniu z tasznikiem, przywrotnik pomaga przy zaniku mięśni i  innych nieuleczalnych chorobach mięsni.Stosuje się ją także w stwardnieniu rozsianym.
   Znaczna poprawę w uszkodzeniu mięśnia sercowego przynosi picie herbatki z przywrotnika i obmywanie zewnętrzne serca.
 W kosmetyce napar z przywrotnika działa ujędrniająco  na skórę, zmniejsza zmarszczki, spłyca blizny i likwiduje przebarwienia i plamy.
  Jak widzimy warto zbierać samemu przywrotnik, bo największe działanie posiada świeżo zerwany.


Herbatka z przywrotnika ( Maria Treben)


Jedna kopiasta łyżeczka ziela zalać 1/4 litra wody wrzacej i krótko zaparzać  


Herbatka na choroby kobiece (Stefania Korżawska)


ziele przywrotnika  50 g
kwiat jasnoty białej 50 g


Zioła wymieszać, 3 łyżki zalać 3 szklankami wody, zagotować, naciągnąć 15 minut, przecedzić i pic ciepłe w ciągu dnia.  Na obydwu fotografiach widoczny jest przywrotnik o żółtozielonych kwiatkach i szerokich palczastych liściach.
Na pierwszym zdjęciu jest wśród pokrzyw, na drugim zaś wkomponowany pomiędzy przetacznik ożankowy o drobnych listkach.

5 komentarzy:

 1. Również kocham zioła i się nimi leczę :) Pozdrawiam i dołączam do obserwujących :)

  OdpowiedzUsuń
 2. kiedy zbierać i jak suszyć to ziele? Jestem w okresie menopauzy a przywrotnik rośnie u mnie w ogrodzie - nawet nie wiedziałam że mam takiego sprzymierzeńca :-). Pozdrawiam serdecznie Gosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ziele przywrotnika powinno być zbierane przed, w czasie kwitnienia oraz w początkach zawiązywania owoców. Ziele suszyć w temperaturze do 50oC. Pozdrawiam, jeśli masz je w ogródku to super!

   Usuń
 3. Czy mozna przywrotnik juz o tej porze zbierac, to znaczy poczatek marca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, można, jeśli go gdzieś znajdziesz. Z tego, co widziałam rośnie już bluszczyk kurdybanek, przywrotnika nie widziałam. Młode rośliny są delikatniejsze. Ja często zbieram młode zioła przed kwitnieniem, jeśli potrzebuję ich nie zwracam uwagi na czas zbioru. Podobnie postępowała np. Maria Treben - niemiecka zielarka. Pozdrawiam.

   Usuń